Lukumummiksi tai Lukuvaariksi?

7.2.2025

Sinustako lukumummi tai lukuvaari?

Lukumummit ja -vaarit ovat vapaaehtoisia, jotka lukevat yhdessä lasten kanssa. Yhteiset lukuhetket ajoittuvat koulupäivän ajalle. Lukumummi- ja lukuvaaritoiminnan tärkein tehtävä on rohkaista ja innostaa lapsia lukemisen pariin. Lapset, jotka tarvitsevat vahvistusta lukutaitoon tai lukumotivaatioon voivat saada apua toiminnasta.

 

Minkälaista lukumummi- ja vaaritoiminta käytännössä on?

  • Lukutuokioilla luetaan yhdessä mukavaa kirjaa, joka on sopivan tasoinen oppilaalle. Jutellaan lukemisen lomassa kirjasta ja lukuharrastuksesta.
  • Lukutuokiot tapahtuvat koulupäivän aikana koulun tiloissa. 
  • Lukutuokio on yleensä kerran viikossa, mutta aikataulua voidaan joustavasti muuttaa vapaaehtoisen ja koulun menojen mukaan.
  • Lukumummi tai -vaari ja opettaja sopivat aikataulusta yhdessä.
  • Lukemisen lisäksi myös luetusta keskustelu ja kiireetön aikuisen aika ovat tärkeitä lukutuokioilla
  • Lukutuokiot ovat kahdenkeskisiä. Jotkut mummit ja vaarit haluavat lukea myös useammalle oppilaalle kerrallaan, mutta suuri osa pitää siitä, että saa antaa jakamattoman huomion yhdelle lapselle kerrallaan
  • Useimmiten saman lapsen/lasten kanssa luetaan yksi lukukausi kerrallaan, jotta lapsi saa toistuvaa ja säännöllistä lukusujuvuuden harjoittelua.

 

Vapaaehtoiset lukumummit ja -vaarit saavat perehdytyksen tehtävään ja tarjolla on myös vertaistukea muilta vapaaehtoisilta.

Ilmoittaudu mukaan tästä tai p. 050 307 4885

 

Toiminnan ovat kehittäneet Niilo Mäki Instituutti ja MLL:n Järvi-Suomen piiri.